SM 2012 - Kval

SM 2012 - Kval - Gruppspel Frames för vinst
KBK - Snookerhallen 2
2012-05-17
Alla mot alla i varje grupp, matcher bäst av 3, två går vidare från varje grupp
I grupper K1, K2, K3 spelas frame 3 av varje match med färre röda. Exakta instruktioner i samband med tävlingsstarten.
Grupp K1 Vinster Vunna Frames Förlorade Frames Match Average Frame Average Placering
  PO JR AG SOB SG AE
Per Olsberg   2 2 0 2 1 2 4 9 6 0,33 0,50 3
Jimmy Ronan 1   2 2 2 2 2 5 11 2 0,67 1,50 1
Adrian Gill 1 0   2 2 0 2 3 7 7 0,00 0,00 5
Sven-Olov Bergqvist 2 0 1   2 2 2 4 9 4 0,33 0,83 2
Francis Öhlund 0 0 0 0   2 2 2 4 9 -0,33 -0,83 6
Simon Gustavsson 2 0 2 0 1   2 3 7 7 0,00 0,00 4
Alexander Ekberg 0 0 0 0 0 0   0 0 12 -1,00 -2,00 7
Grupp K2 Vinster Vunna Frames Förlorade Frames Match Average Frame Average Placering
  JL TG PH PP TJ JG AJ
Johan Lindqvist   1 0 2 2 2 2 4 9 5 0,33 0,67 4
Jacob Godin 2   2 1 2 2 1 4 10 6 0,33 0,67 3
Patrik Hellberg 2 1   2 2 2 0 4 9 4 0,33 0,83 2
Patrik Persson 0 2 0   2 2 0 3 6 7 0,00 -0,17 5
Thomas Johannesson 0 0 0 0   2 0 1 2 10 -0,67 -1,33 6
Jonatan Green 1 0 0 0 0   0 0 1 12 -1,00 -1,83 7
Andrew Jones 0 2 2 2 2 2   5 10 3 0,67 1,17 1
Grupp K3 Vinster Vunna Frames Förlorade Frames Match Average Frame Average Placering
  RH JH SB EE BM CV IH
Rickard Höglund   1 2 2 1 1 0 2 7 8 -0,33 -0,17 4
Johan Hansson 2   2 3 0 0 2 3 9 6 0,00 0,50 3
Sonny Bjelfman 0 0   2 0 0 2 2 4 9 -0,33 -0,83 5
Edwin Ekberg 0 1 1   0 0 2 1 4 12 -0,67 -1,33 7
Behruz Moghadam 2 2 2 2   2 2 6 12 1 1,00 1,83 1
Chi Voong 2 2 2 2 0   2 5 10 3 0,67 1,17 2
Ingemar Hjertqvist 2 0 0 1 0 0   1 3 10 -0,67 -1,17 6
Grupp K4 Vinster Vunna Frames Förlorade Frames Match Average Frame Average Placering
  ND KW JJ DD FH MP
Nikos Dimitrakas   0 2 0 2 2 3 6 5 0,20 0,20 3
Kjell Wikström 2   0 1 0 2 2 5 6 -0,20 -0,20 5
Jonas Johansson 1 2   1 0 2 2 6 6 -0,20 0,00 4
Daniel Derezinski 2 2 2   2 2 5 10 3 1,00 1,40 1
Fredrik Hagen 0 2 2 1   2 3 7 4 0,20 0,60 2
Marko Pavlov 0 0 0 0 0   0 0 10 -1,00 -2,00 6
Resultat Grupp K1
Per Olsberg - Jimmy Ronan 60-59, 32-56, 25-0
Adrian Gill - Sven-Olov Bergqvist 42-61, 67-54, 29-0
Francis Öhlund - Simon Gustavsson 43-17, 19-43, 31-11
Jimmy Ronan - Adrian Gill 50-29, 51-36
Sven-Olov Bergqvist - Francis Öhlund 52-29, 47-29
Simon Gustavsson - Alexander Ekberg 61-56, 50-20
Per Olsberg - Sven-Olov Bergqvist 25-50, 18-58
Adrian Gill - Simon Gustavsson 30-42, 30-40
Francis Öhlund - Alexander Ekberg 51-16, 43-12
Per Olsberg - Francis Öhlund 49-14, 50-21
Jimmy Ronan - Simon Gustavsson 37-22, 52-20
Sven-Olov Bergqvist - Alexander Ekberg 50-41, 48-13
Per Olsberg - Simon Gustavsson 55-15, 32-45, 15-22
Jimmy Ronan - Francis Öhlund 58-10, 53-14
Adrian Gill - Alexander Ekberg 56-25, 62-12
Per Olsberg - Adrian Gill 45-32, 34-61, 22-6
Jimmy Ronan - Alexander Ekberg 53-24, 63-29
Sven-Olov Bergqvist - Simon Gustavsson 68-41, 58-48
Per Olsberg - Alexander Ekberg 51-22, 36-15
Jimmy Ronan - Sven-Olov Bergqvist 45-19, 57-43
Adrian Gill - Francis Öhlund 53-18, 50-28
Resultat Grupp K2
Johan Lindqvist - Jacob Godin 36-53, 54-46, 14-26
Patrik Hellberg - Patrik Persson 55-19, 51-27
Thomas Johannesson - Jonatan Green 67-27, 53-15
Jacob Godin - Patrik Hellberg 68-43, 43-61, 19-9
Patrik Persson - Thomas Johannesson 41-24, 59-17
Jonatan Green - Andrew Jones 37-51, 34-57
Johan Lindqvist - Patrik Persson 52-45, 49-18
Patrik Hellberg - Jonatan Green 69-13, 69-38
Thomas Johannesson - Andrew Jones 18-53, 4-64
Johan Lindqvist - Thomas Johannesson 59-48, 40-33
Jacob Godin - Jonatan Green 72-31, 46-14
Patrik Persson - Andrew Jones 28-62, 43-55
Johan Lindqvist - Jonatan Green 62-33, 30-52, 20-9
Jacob Godin - Thomas Johannesson 47-22, 63-33
Patrik Hellberg - Andrew Jones 33-44, 32-52
Johan Lindqvist - Patrik Hellberg 19-49, 42-51
Jacob Godin - Andrew Jones 35-23, 49-55, 5-24
Patrik Persson - Jonatan Green 45-35, 47-39
Johan Lindqvist - Andrew Jones 53-42, 66-52
Jacob Godin - Patrik Persson 63-53, 4-70, 6-28
Patrik Hellberg - Thomas Johannesson 60-30, 52-50
Resultat Grupp K3
Rickard Höglund - Johan Hansson 49-28, 36-56, 11-24
Sonny Bjelfman - Edwin Ekberg 58-64, 50-42, 38-34
Behruz Moghadam - Chi Voong 1-0, 52-44
Johan Hansson - Sonny Bjelfman 56-15, 57-33
Edwin Ekberg - Behruz Moghadam 14-72, 20-63
Chi Voong - Ingemar Hjertqvist 45-5, 55-19
Rickard Höglund - Edwin Ekberg 51-20, 52-22
Sonny Bjelfman - Chi Voong 14-59, 22-47
Behruz Moghadam - Ingemar Hjertqvist 49-18, 52-19
Rickard Höglund - Behruz Moghadam 39-28, 55-62, 0-26
Johan Hansson - Chi Voong 14-61, 26-47
Edwin Ekberg - Ingemar Hjertqvist 70-33, 45-63, 29-13
Rickard Höglund - Chi Voong 53-27, 35-44, 0-26
Johan Hansson - Behruz Moghadam 16-49, 40-54
Sonny Bjelfman - Ingemar Hjertqvist 54-29, 35-16
Rickard Höglund - Sonny Bjelfman 53-19, 72-36
Johan Hansson - Ingemar Hjertqvist 39-15, 45-12
Edwin Ekberg - Chi Voong 32-57, 11-57
Rickard Höglund - Ingemar Hjertqvist w/o
Johan Hansson - Edwin Ekberg 34-58, 51-18, 20-8
Sonny Bjelfman - Behruz Moghadam 9-61, 42-55
Resultat Grupp K4
Nikos Dimitrakas - Kjell Wikström 44-47, 42-62
Jonas Johansson - Daniel Derezinski 48-37, 38-52, 39-49
Fredrik Hagen - Marko Pavlov 30-10, 56-15
Nikos Dimitrakas - Marko Pavlov 57-9, 55-37
Kjell Wikström - Jonas Johansson 22-40, 22-44
Daniel Derezinski - Fredrik Hagen 40-64, 61-22, 51-22
Nikos Dimitrakas - Daniel Derezinski 37-40, 35-50
Kjell Wikström - Marko Pavlov 53-45, 64-37
Jonas Johansson - Fredrik Hagen 14-46, 33-49
Nikos Dimitrakas - Fredrik Hagen 56-22, 49-34
Kjell Wikström - Daniel Derezinski 14-46, 56-13, 10-51
Jonas Johansson - Marko Pavlov 54-10, 49-26
Nikos Dimitrakas - Jonas Johansson 21-50, 39-24, 56-40
Kjell Wikström - Fredrik Hagen 25-50, 7-53
Daniel Derezinski - Marko Pavlov 80-12, 71-12